Jednym z częstochowskich sanktuariów jest sanktuarium Miłosierdzia Bożego, zwane także Doliną Miłosierdzia Bożego. Znajduje się ono u zachodnich podnóży Jasnej Góry. Jest to jeden z młodszych ośrodków kultu. Powstał w pierwszych latach po II wojnie, gdy księża pallotyni - w miejscu starej cegielni - wznieśli dom zakonny oraz kościół, w którym w późniejszych latach umieszczono obraz Chrystusa Miłosiernego, namalowany według wizji św. siostry Faustyny.
Budowę obiektów, tworzących dziś kompleks sanktuarium, rozpoczęto w 1947 r., gdy przybyli tutaj księża pallotyni (Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego). Po wybudowaniu kościoła, w 1949 r. poświęcenia dokonał ordynariusz częstochowski, ks. biskup Teodor Kubina. Niebawem do tego miejsca przylgnęła nazwa Dolina Miłosierdzia. Od 1952 r. w głównym ołtarzu znajduje się obraz Pana Jezusa Miłosiernego, namalowany na podstawie wizji, których doświadczyła św. siostra Faustyna, polska mistyczka z pierwszej połowy XX w. Obraz namalował Adolf Hyła. W 1960 r. ustanowiono parafię Miłosierdzia Bożego, która zresztą stała się jedną z pierwszych na świecie pod takim wezwaniem. Z biegiem czasu Dolina Miłosierdzia stała się celem pielgrzymek, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, o których bytności świadczą liczne wota umieszczone obok obrazu. W 1965 r. tutejszą świątynię odwiedził ówczesny prymas Polski, ks. kardynał Stefan Wyszyński.
W 1992 r. kościół podniesiony został przez metropolitę częstochowskiego, ks. arcybiskupa Stanisława Nowaka, do godności Archidiecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Rok 1994 przyniósł poświęcenie (przez ks. kardynała Józefa Glempa i biskupa Jose Hernandeza z Meksyku) kaplicy polowej oraz figury Jezusa Miłosiernego. Figura ta jest darem Kościoła meksykańskiego dla polskiego. W ostatnich latach rozpoczęto wznoszenie nowych budynków sanktuarium. W święto Bożego Ciała 2011 roku po raz pierwszy zabrzmiał największy z trzech nowych dzwonów, który na cześć papieża Polaka otrzymał imię „Jan Paweł II Wielki”.