Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń

Miejscowość:
Smoleń
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Miejscowość Smoleń leży na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na wschodnich krańcach województwa śląskiego, niedaleko miasteczka Pilica. Smoleń znany jest przede wszystkim dzięki zamkowi, który - choć znacznie zrujnowany - jest jedną z najbardziej malowniczych i atrakcyjnie położonych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Wyrastająca ponad las wieża jest charakterystycznym punktem w krajobrazie. Zamek znajduje się na terenie rezerwatu przyrody (również o nazwie Smoleń)

Historia zamku w Smoleniu

Stożkowate, zalesione wzgórze, na którym widnieje charakterystyczna wieża zamku, prawdopodobnie było zamieszkałe jeszcze przed naszą erą. Zdają się to potwierdzać wykopaliska archeologiczne w postaci grotów włóczni. Zamek w Smoleniu stał zapewne już w XIII wieku, skoro z kronik wynika, że budowla obronna w tym miejscu (zapewne drewniana) zniszczona została podczas walk Władysława Łokietka z Wacławem, królem Czech, w 1300 roku. W połowie XIV wieku nowa, murowana warownia, wzniesiona została prawdopodobnie przez Ottona z Pilczy herbu Topór. Początkową bryłę zamku stanowiła niewielka kamienna budowla z wysoką wieżą. Później obiekt systematycznie się rozrastał poprzez dobudowywanie dwóch zamków dolnych. Na przełomie XIV i XV wieku panią na Smoleniu była Elżbieta Pilecka-Granowska, trzecia żona Władysława Jagiełły. Na przełomie XV i XVI w. w należącym do Pileckich zamku przebywał Biernat z Lublina, pełniący tutaj funkcję kapelana oraz prywatnego lekarza i sekretarza pana zamku, Jana Pileckiego.

Zamek Pilcza zimą fot. J. Krawczyk 

Z listów Biernata wiemy o istnieniu na zamku w Smoleniu bogatego księgozbioru. Kolejnymi właścicielami, po Pileckich, stali się w XVI wieku Padniewscy. Bogaty i potężny ród potrzebował jednak znacznie bardziej okazałej rezydencji, dlatego też wkrótce właściciele Smolenia przenieśli się do Pilicy, gdzie postawili sobie nowy zamek. Opuszczona warownia w Smoleniu ucierpiała znacznie w czasie potopu szwedzkiego. Planowano przeznaczenie jej na klasztor, co jednak nie doszło do skutku. W połowie XIX wieku zamek został kupiony i częściowo odbudowany przez Romana Hubickiego, który założył tu znana fabrykę śrutu „Batawia”. W XX wieku prowadzono na zamku prace zabezpieczające oraz wykopaliska archeologiczne. Zimą 2010 roku, w wyniku złamania kilku drzew przy jednoczesnym złym stanie murów, doszło do uszkodzeń zamku. W ostatnich latach obiekt poddanu gruntownej rewitalizacji udostępniając całe założenie turystom.

 

Rezerwat Smoleń

Wzgórze zamkowe zbudowane z wapieni jurajskich objęte jest rezerwatem przyrody. Zbocza wzgórza porasta las z przewagą buka, graba i modrzewia. W rezerwacie występuje kilka gatunków roślin chronionych.

 

Ceny biletów - 7 zł bilet normalny

                    -  5zł bilet ulgowy

Zamek Pilcza w Smoleniu

 

Zamek Pilcza w Smoleniu

 

Zamek Pilcza w Smoleniu

FILM Z AUDIODESKRYPCJĄ:

 

Wyświetlenia:  4751
Lokalizacja:

Ul. Smoleń 61
42-436 Smoleń
Gmina: Pilica
Powiat: zawierciański


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W lesie
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 530 702 056
Telefon komórkowy: +48 530 702 056
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Zamki i pałace

Dostępność Sezonowy
Twoja ocena:
Ocena: 2.5 (Oddano 2 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Obiekty 3D
Pobierz naszą aplikację slaskie.travel i zobacz jak obiekt prezentuje się w rozszerzonej rzeczywistości (AR). Skorzystaj również z innych funkcjonalności aplikacji mobilnej slaskie.travel.
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Pilica
2.53 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Pilica
2.47 km
Gastronomia w pobliżu
Podzamcze
8.08 km
Wydarzenia w pobliżu
Brak wydarzeń w pobliżu