Drewniana dzwonnica kościoła św. św. Piotra i Pawła w Pilicy

Miejscowość:
Pilica
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Zabytkowa, drewniana dzwonnica oraz murowana zakrystia, mur kościelny i nagrobki starego cmentarza, są jedynymi pozostałościami po kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła w Pilicy. XVI-wieczna, drewniana świątynia stała do stycznia 1945 roku na wznoszącym się nad Pilicą Wzgórzu św. Piotra, gdzie przed 800 laty funkcjonowała pierwsza osada miejska, zwana Starą Pilicą. Na pagórek ten warto się wspiąć także w celu podziwiania rozległych widoków.

Historia Pilicy

Pilica jest niewielkim miastem, położonym w centrum Jury Krakowsko-Częstochowskiej, u źródeł rzeki Pilicy. Miejscowość zalicza się do najstarszych osad w tej części województwa - niegdyś leżącej na terenie Małopolski. Pierwsza wzmianka o Pilicy pochodzi z początku XIII wieku, ale według tradycji ośrodek wczesnomiejski ukształtował się tutaj już w wieku XI. Jego rozwojowi sprzyjało położenie przy ważnym szlaku z Krakowa do Kalisza i dalej, w głąb Wielkopolski. Pierwotnie Pilica rozsiadła się na Wzgórzu św. Piotra, które wznosi się nieco na wschód od centrum dzisiejszego miasta. Rozwijała się tam do XIV wieku, kiedy osadę przeniesiono w inne, bardziej dogodne miejsce.

Drewniany kościół św. św. Piotra i Pawła

To właśnie na Wzgórzu św. Piotra został zbudowany pierwszy kościół, który był siedzibą miejskiej parafii do początku XV wieku. Postawiony z drewna obiekt przetrwał do XVI stulecia, rozpadając się wreszcie ze starości. Wkrótce jednak świątynię odbudowano, również jako drewnianą. Pod koniec XVII wieku dostawiono do niej murowaną zakrystię, a w linii muru kościelnego wzniesiono dzwonnicę o konstrukcji słupowej, z latarnią na szczycie. Jeszcze w okresie międzywojennym w Pilicy uroczyście obchodzono odpust, przypadający w święto patronów starego kościółka. W styczniu 1945 roku kościół w Starej Pilicy spłonął podczas zaciętych niemiecko-radzieckich walk frontowych.

Zabytkowa dzwonnica

Dziś na Wzgórzu św. Piotra możemy zobaczyć pozostałości: starą dzwonnicę, zakrystię, XVIII-wieczne, oryginalne ogrodzenie oraz nagrobki dawnego cmentarza, który otaczał świątynię (najstarszy pomnik pochodzi z 1852 roku). Malowniczości dodają temu miejscu wiekowe drzewa. Ze Wzgórza św. Piotra roztaczają się dookolne widoki na rozległe fragmenty Jury.

Wyświetlenia:  217
Lokalizacja:

Pilica
Gmina: Pilica
Powiat: zawierciański


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Pilica
1.41 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Pilica
2.30 km
Gastronomia w pobliżu
Wydarzenia w pobliżu
Podzamcze
2024-07-19
8.49 km
Fundacja DAJESZ! zaprasza w weekend 19-21 lipca na PION/POZIOM, czyli 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe w Podzamczu. To druga edycja imprezy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która w formie zawodów i wydarzeń towarzyszących łączy środowisko wspinaczkowe i artystyczne, a także najważniejsza w Polsce debata o rozwoju wspinania i Jury z udziałem m.in. przedstawicieli rządu i samorządowców.
2024-04-09
10.93 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.