Jaskinia w Kielnikach

город:
Olsztyn
Воспроизвести текст
Добавить в планировщик

Jaskinia utworzona jest w wapieniach górnojurajskich znajdująca się w kamieniołomie Kielniki, w pobliżu wsi Przymiłowice - Kotysów. Jaskinia odkryta została z początkiem lat 70 XX stulecia w trakcie eksploatacji kamieniołomu. Jaskinia rozwinięta jest na jednej podłużnej szczelinie o generalnym przebiegu wschód-zachód. Trzy salki, które można tu wyodrębnić, powstały na wskutek osuwisk utworzonych z różnej wielkości bloków skalnych. Ciekawostką są widoczne na ścianach liczne buły krzemienne wypreparowanie przez wodę.

Do jaskini zaprowadzi nas ścieżka geologiczna "Kamieniołom Kielniki" [niebieskie znaki]. Trasa rozpoczyna się na ul. Kościelnej [zabytkowy spichlerz] gdzie znajduje się tablica informacyjna szlaku.

Просмотры:  85
Расположение:

Olsztyn
Коммуна: Olsztyn
округ: częstochowski


Туристический регион: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Новый тип локации: 
W lesie, Na wsi
Категория: 
Природа

Главная Информация:
Тип объекта:  Jaskinia

Доступность Круглый год

Długość jaskini - ok. 120 metrów
Czas zwiedzania ok. 25 minut
Temperatura wewnątrz ok. +7,0 oC .
Wilgotność ok. 85,0 %.
Jaskinia nie jest oświetlona elektrycznie.
Dla osób niepełnosprawnych obiekt niedostępny.
Zwiedzanie samodzielne.
Zalecane wygodne, sportowe obuwie i cieplejsze okrycie latem.
Zalecane również posiadanie latarki oraz kasku.

Ваше мнение:
Ставка: 0.0 (0 голосов отдано)
Маршрут
Tрасса
Отмеченный туристический маршрут
Взлететь
До финиша
PDF
W pobliżu
0.72 km
Погода
Częstochowa
Ближайшие события
Złoty Potok
2026-08-02
11.25 km
Święto Pstrąga to impreza plenerowa o charakterze rodzinnym. Podczas wydarzenia odbywają się konkursy i popisy kulinarne związane z potrawami z pstrąga (Pstrągarnia w Złotym Potoku jest jedną z najstarszych w Europie), koncerty muzyczne, widowisko dla dzieci i konkurs płukania złota.
Częstochowa
2026-04-25
11.55 km
Targi Japońskie w Częstochowie
Częstochowa
2026-04-20
13.64 km
FESTWIAL SMAKU W CZESTOCHOWIE
Żarki
2026-06-26
14.13 km
26 czerwca 2026 o 22:00 jurajskie ścieżki w Żarkach zamienią się w trasę nocnego wyzwania. „Biegaj z duchami” to bieg i marsz nordic walking w wyjątkowej, mrocznej scenerii, gdzie światło latarek, ciemność i nieoczywiste bodźce testują nie tylko formę fizyczną, ale także koncentrację i odporność psychiczną. Do wyboru 15 km lub 9 km biegu oraz 9 km marszu. Klimatyczne przebrania mile widziane. To nie jest zwykły start – to próba charakteru, która zostaje w pamięci na długo.
Żarki
2026-03-06
14.37 km
Od początku marca w Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek kosmetycznych świata - „Nivea – krem, który zna cały świat". Prezentowana jest na niej kolekcja zbiorów Wojciecha Mszycy.