SZCZEGÓŁY ATRAKCJI TURYSTYCZNEJ
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Kościół św. Jana Chrzciciela w Olsztynie


Obecna świątynia św. Jana Chrzciciela w Olsztynie, wzniesiona w latach 1722-29, nie jest pierwszą na tym miejscu, lecz drugą, bądź też trzecią. Zanim zbudowano stojący dziś, murowany kościół, istniała tu świątynia drewniana, która spłonęła w wielkim pożarze miejscowości, w 1719 r. Pochodziła ona prawdopodobnie albo z 1529, albo też z 1600 r. (wzniesiono by ją wówczas na miejscu poprzedniczki z 1529).

Historia kościoła św. Jana Chrzciciela

Parafia w podczęstochowskim Olsztynie erygowana została przez arcybiskupa gnieźnieńskiego, Michała Dzierzgowskiego, w 1552 r., w wyniku wydzielenia jej z parafii w Mstowie. Przez pewien czas proboszczami byli tu Kanonicy Regularni Laterańscy z Mstowa. Gdy w wielkim pożarze 1 września 1719 r. spłonęła użytkowana dotychczas (pierwsza lub druga na tym miejscu) drewniana świątynia, starosta olsztyński, Jerzy Dominik Lubomirski ufundował obecny kościół. Jego budowa miała miejsce w latach 1722-29. Ta późnobarokowa budowla w znacznej części wzniesiona została z rozebranych murów zamku. Wyposażenie świątyni ufundowane zostało z kolei przez starostę Wojciecha Męcińskiego. Kościół został konsekrowany w 1729 r. przez biskupa inflanckiego, Augustyna Wessla. W 1743 została podpisana między proboszczem Wiklińskim a delegacją żydowską umowa, na podstawie której mieszkający w parafii Żydzi otrzymywali opiekę ze strony proboszcza - w zamian za świadczenia na rzecz tutejszej parafii. Jednonawowy kościół św. Jana Chrzciciela, posiadający dwie boczne kaplice, wzniesiony został na planie krzyża.

Wnętrze kościoła

Do wyposażenia należy m.in. pięć bogato zdobionych ołtarzy. W głównym, późnobarokowym, o sześciu kolumnach, umieszczono obraz chrztu Jezusa w Jordanie. Ołtarz zdobią też figury świętych. Świątynia była odnawiana m.in. w latach 1836, 1907, 1956-58, a także w czasach nam bliższych. W kościelnej krypcie znajdują się trzy trumny. Pochowano w nich bardzo dobrze zachowane, zmumifikowane szczątki uczestnika Konfederacji Barskiej, kobiety w czarnym czepcu, oraz księdza Joachima Myszkierskiego. Interesujący jest mur kościelny, w którym umieszczono kapliczkę z obrazem św. Barbary, z początku XVIII w. W rejonie kościoła znajdują się pomniki przyrody - m.in. grupa czternastu lip, liczących od 170 do 270 lat.

Lokalizacja
ulica Kościelna 6
42-256 Olsztyn
Olsztyn
Jura Krakowsko-Częstochowska
na wsi
Kontakt
: 34 328 50 32
: parafia.olsztyn@czestochowa.opoka.org.pl
: http://www.kuriaczestochowa.pl/parafie/dekanaty/37-olsztyski/396-olsztyn-w-jana-chrzciciela.html
Informacje ogólne
: kościoły, zabytki architektury
Ceny i udogodnienia
: wstęp wolny
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na audiowycieczkę po Olsztynie koło Częstochowy!
Zapraszamy na audiowycieczkę na wzniesienie Lipówki!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Olsztynie koło Częstochowy!
Pliki dźwiękowe
0789
/Media/Default\.MainStorage/Poi/l0pxsy0m.jfv\0789.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
W pobliżu
Olsztyn
Ruiny zamku Olsztyn koło Częstochowy należą do najlepiej rozpoznawalnych warowni jurajskich. Cylindryczna, wysoka na 35 metrów wieża przyciąga wzrok już z daleka. Zbudowana z białego wapienia, a nadbudowana z brunatnej cegły, przypomina maszt okrętu unoszącego się na morskiej kipieli. Rzeczywiście, zamek był świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń, w tym zgładzenia Maćka Borkowica. Od połowy XVII wieku zaczął popadać w ruinę. Wreszcie stał się atrakcją turystyczną, leżącą na popularnym Szlaku Orlich Gniazd.
Olsztyn
Ruchoma Szopka artysty ludowego, Jana Wewióra, zwana „Betlejemowem pod strzechą”, jest kolejną (po ruinach XIV-wiecznego zamku) niepowtarzalną atrakcją Olsztyna koło Częstochowy. Niewiele jest w Polsce takich szopek! Stoi tu już ponad 800 figur, z czego prawie 350 jest ruchomych, a prace nad szopką ciągle trwają… Szopka wystawiona jest w XIX-wiecznej chałupie, leżącej na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Olsztyn
Olsztyn koło Częstochowy znany jest przede wszystkim z ruin potężnego niegdyś zamku – „orlego gniazda” z czasów Kazimierza Wielkiego. W tej jurajskiej miejscowości nie brakuje jednak może mniej okazałych, ale również zabytkowych budowli. Chociażby u północnych podnóży warowni pięknie prezentuje się drewniany, XVIII-wieczny spichlerz, przeniesiony do Olsztyna z miejscowości Borowno. Obecnie mieści się w nim elegancka restauracja.
Olsztyn
Na przełomie lat 2014/15 para mieszkańców Olsztyna, Joanna Rysińska i lokalny artysta Stanisław Brzezina Kałkus, odrestaurowała jeden z najstarszych, drewnianych domów w miejscowości. Chatę, zbudował dziadek właścicielki na przełomie XIX i XX wieku. Właściciele zainspirowani oryginalnym wystrojem wnętrza sprzed ponad stu lat, starali się odwzorować starodawny klimat miejsca.
Olsztyn
W północnej części podczęstochowskiej miejscowości Olsztyn (w rejonie drogi do Kusiąt), pod lasem znajduje się cmentarz położony w miejscu masowych egzekucji z czasów okupacji niemieckiej. Spoczywa tu 1968 ofiar hitlerowskiego terroru. Cmentarz i pomnik-obelisk wybudowano w latach 60-ych XX w. Na kamiennym obelisku wyryto słowa „Naród nigdy o Nich nie zapomni”. W 2008 r. wykonano także Drogę Krzyżową - dzieło Danuty i Jana Wewiórów.
zobacz więcej
Noclegi
Olsztyn
Obiekt położony jest na działce w samym centrum Olsztyna, 50 m od rynku. Dysponujemy 6 pokojami z łazienkami w wysokim standardzie wyposażenia i zamykanym parkingiem. Nasz ośrodek zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku indywidualnego, jak i w gronie rodziny czy najbliższych przyjaciół.
Olsztyn
Obiekt położony jest w rynku - samym centrum jurajskiego Olsztyna. Na gości czekają: pokoje dwu-, trzy- oraz czterosobowe o wysokim standardzie, wyposażone w łóżka pojedyńcze (z możliwością łączenia w małżeńskie), łazienki, Internet WiFi oraz TV.
Olsztyn
Gospodarstwo agro-turystyczne "Pod Zamkiem" położone jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w Olsztynie
zobacz więcej
Gastronomia
Restauracja położona jest w Olsztynie koło Częstochowy u podnóża ruin XIV wiecznego zamku znajdującego się na szlaku Orlich Gniazd.
Olsztyn
Olsztyn koło Częstochowy znany jest przede wszystkim z ruin potężnego niegdyś zamku – „orlego gniazda” z czasów Kazimierza Wielkiego. W tej jurajskiej miejscowości nie brakuje jednak może mniej okazałych, ale również zabytkowych budowli. Chociażby u północnych podnóży warowni pięknie prezentuje się drewniany, XVIII-wieczny spichlerz, przeniesiony do Olsztyna z miejscowości Borowno. Obecnie mieści się w nim elegancka restauracja.
Olsztyn
Zapraszamy Państwa do restauracji w obiekcie zabytkowym składającej się z dwóch sal. W salach restauracyjnych dysponujemy miejscami dla 60 osób. W restauracji do dyspozycji gości jest sala kominkowa i bar oferujący bogaty wybór alkoholi i win. Proponujemy bogate menu kuchni staropolskiej i europejskiej.
zobacz więcej