Muzeum Wyobraźni T. Sętowskiego w Częstochowie

Miejscowość:
Częstochowa
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Muzeum Wyobraźni w Częstochowie to galeria autorska Tomasza Sętowskiego - popularnego malarza i rzeźbiarza, przez krytyków zaliczanego niekiedy do nurtu zwanego „realizmem magicznym”. Wystrój muzeum ma wprowadzać zwiedzającego w świat wyobraźni artysty, w której panują wizje niezwykłych postaci i przedmiotów, fantastycznych światów. Prace Sętowskiego znajdują się w wielu kolekcjach polskich i zagranicznych.

Twórczość Tomasza Sętowskiego

Tomasz Sętowski urodził się w Częstochowie w 1961 roku; ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza oraz częstochowską Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Spotkanie z malarstwem rozpoczął – jak sam pisze – w wieku 3 lat, jednak profesjonalnie zajął się sztuką w połowie lat 80. ubiegłego wieku. W 2009 roku uroczyście obchodził 25-lecie pracy twórczej. Tomasz Sętowski (swoje obrazy podpisujący Senti) tworzy obrazy, gwasze, rysunki, grafiki i rzeźby. Jego prace trafiły do wielu krajowych i zagranicznych kolekcji, były drukowane w wielkonakładowych czasopismach (np. „Fantastyka”) oraz wykorzystywane na okładkach książek znanych pisarzy (np. „Statek” Waldemara Łysiaka. Prace artysty zawarto w dwóch albumach wydawnictwa „Muza”. Twórczość Tomasza Sętowskiego określana jest czasem jako polski „realizm magiczny”. Malarz twierdzi, że „wprowadza swoich odbiorców, promotorów i kuratorów sztuki w baśniową opowieść, w której rzeczywistość miesza się z fikcją”.

Muzeum Wyobraźni

W 2000 roku otworzył Sętowski w swoim rodzinnym mieście Muzeum Wyobraźni. Tak o nim pisze: „Stworzyłem wieżę z kości słoniowej, aby uciec od codzienności; państwo w państwie, centrum świata, w którym pozostanę aż do końca swoich dni.” Muzeum podzielone jest na dwie części: dolną, z obrazami, rysunkami, formami jubilerskimi, dziwnymi rekwizytami czy instalacjami „wyjętymi z jego obrazów” oraz górną, stanowiącą atelier, gdzie artysta zgromadził – jak pisze dalej – „wszystko, co jest mu niezbędne, aby pracować z dala od codziennych trosk i problemów współczesnej cywilizacji.”

Wyświetlenia:  268
Lokalizacja:

Ul. Oławska 2
42-200 Częstochowa
Gmina: Częstochowa
Powiat: częstochowski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście, W centrum miasta
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 343 666 628

Strona internetowa: http://www.setowski.com
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Muzea

Dostępność Całoroczny

Piątek: 10.00-18.00 lub po wcześniejszym ustaleniu terminu

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Zakwaterowanie w pobliżu
Częstochowa
1.07 km
Częstochowa
1.38 km
Częstochowa
1.66 km
Częstochowa
1.69 km
Gastronomia w pobliżu
Częstochowa
1.13 km
Częstochowa
1.65 km
Częstochowa
1.70 km
Częstochowa
1.76 km
Częstochowa
1.77 km
Wydarzenia w pobliżu
Brak wydarzeń w pobliżu