Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Kościół pallotynów w Częstochowie


Jednym z częstochowskich sanktuariów jest sanktuarium Miłosierdzia Bożego, zwane także Doliną Miłosierdzia Bożego. Znajduje się ono u zachodnich podnóży Jasnej Góry. Jest to jeden z młodszych ośrodków kultu. Powstał w pierwszych latach po II wojnie, gdy księża pallotyni - w miejscu starej cegielni - wznieśli dom zakonny oraz kościół, w którym w późniejszych latach umieszczono obraz Chrystusa Miłosiernego, namalowany według wizji św. siostry Faustyny.

Historia kościoła pallotynów

Budowę obiektów, tworzących dziś kompleks sanktuarium, rozpoczęto w 1947 r., gdy przybyli tutaj księża pallotyni (Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego). Po wybudowaniu kościoła, w 1949 r. poświęcenia dokonał ordynariusz częstochowski, ks. biskup Teodor Kubina. Niebawem do tego miejsca przylgnęła nazwa Dolina Miłosierdzia. Od 1952 r. w głównym ołtarzu znajduje się obraz Pana Jezusa Miłosiernego, namalowany na podstawie wizji, których doświadczyła św. siostra Faustyna, polska mistyczka z pierwszej połowy XX w. Obraz namalował Adolf Hyła. W 1960 r. ustanowiono parafię Miłosierdzia Bożego, która zresztą stała się jedną z pierwszych na świecie pod takim wezwaniem. Z biegiem czasu Dolina Miłosierdzia stała się celem pielgrzymek, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, o których bytności świadczą liczne wota umieszczone obok obrazu. W 1965 r. tutejszą świątynię odwiedził ówczesny prymas Polski, ks. kardynał Stefan Wyszyński.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

W 1992 r. kościół podniesiony został przez metropolitę częstochowskiego, ks. arcybiskupa Stanisława Nowaka, do godności Archidiecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Rok 1994 przyniósł poświęcenie (przez ks. kardynała Józefa Glempa i biskupa Jose Hernandeza z Meksyku) kaplicy polowej oraz figury Jezusa Miłosiernego. Figura ta jest darem Kościoła meksykańskiego dla polskiego. W ostatnich latach rozpoczęto wznoszenie nowych budynków sanktuarium. W święto Bożego Ciała 2011 roku po raz pierwszy zabrzmiał największy z trzech nowych dzwonów, który na cześć papieża Polaka otrzymał imię „Jan Paweł II Wielki”.

Lokalizacja
ulica Kordeckiego 49
42-226 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście
Kontakt
: 365 66 68
: dom_czestochowa@sac.org.pl
: http://dolina-milosierdzia.pl/
Informacje ogólne
: kościoły
Ceny i udogodnienia
: wstęp wolny
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
0366
/Media/Default\.MainStorage/Poi/kfnwzfgs.zg5\0366.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Tarnowskie Góry
Restauracja Hotel Opera to dobra kuchnia i profesjonalna obsługa. Restauracja gwarantuje produkty najwyższej jakości, pr... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Muzeum Archidiecezjalne w Częstochowie to najmłodsza wśród tego typu placówek w Polsce. Zgromadzono tutaj szereg zabytków sztuki sakralnej, pochodzących w różnych wieków, w tym około 100 rzeźb i 120 obrazów, a także naczynia oraz szaty liturgiczne. Wiele z wyeksponowanych tutaj obiektów to zabytki z kolekcji, którą gromadzić zaczął pierwszy biskup utworzonej w 1925 r. diecezji częstochowskiej, Teodor Kubina. Muzeum nosi dziś zresztą jego imię.
Częstochowa
Kościół pod wezwaniem św. Barbary i św. Andrzeja Apostoła znajduje się w sąsiedztwie Klasztoru Jasnogórskiego, z nim też związane są ściśle jego dzieje. Według tradycji, w XV wieku skradziono obraz Czarnej Madonny i zniszczony porzucono na południe od murów klasztornych. Właśnie w tym miejscu postawiono w XVII wieku niedużą świątynię, której cechą wyróżniającą jest cylindryczna wieża. Kościół jest znany również jako Sanktuarium Zranionej Jasnogórskiej Ikony Matki Bożej.
Częstochowa
Muzeum 600-lecia Jasnej Góry to jedna z kilku ekspozycji, zgromadzonych przy częstochowskim klasztorze. Muzeum, położone blisko kaplicy Cudownego Obrazu, znajduje się w pomieszczeniach dawnej drukarni, która funkcjonowała tutaj od XVII w. do czasu zlikwidowania jej przez rosyjskich zaborców w roku 1864. Ekspozycja, składająca się z różnych działów, otwarta została w 1982 r. Idea powstania muzeum stanowiła formę uczczenia okrągłego jubileuszu fundacji klasztoru.
Częstochowa
Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze jest najliczniej odwiedzanym polskim sanktuarium maryjnym i jednym z najważniejszych na świecie. W zespole klasztornym ojców paulinów czci się będący bizantyńską ikoną, cudowny wizerunek Marii z Dzieciątkiem, który do Częstochowy został przywieziony w XV wieku. Obecne zabudowania zespołu klasztornego pochodzą głównie z XVII stulecia i reprezentują styl barokowy.
Częstochowa
Bastion św. Rocha to jeden w czterech potężnych bastionów jasnogórskiej twierdzy, znajdujący się od północno-zachodniej strony sanktuarium. Mieści on najnowszą ekspozycję militariów na Jasnej Górze, w tym wyposażenie dawnego Arsenału, oraz wystawę licznych wotów. Sama budowla wzniesiona została w latach 1631-1636, podczas gruntownych prac związanych z ufortyfikowaniem klasztoru. Ekspozycję muzealną otwarto w bastionie św. Rocha w 2006 roku, po pracach renowacyjnych.
zobacz więcej
Noclegi
Częstochowa
obiekt w centrum miasta, 5 minut spacerem od klasztoru na Jasnej Górze,pokoje znajdują się w oddzielnym budynku,,każdy posiada własną łazienkę,wyposażoną w WC,umywalkę , kabinę prysznicową i mydło,,TV LED ,WiFi,do dyspozycji gości są 3 kuchnie, dwa pokoje z własnym aneksem kuchennym,parking na terenie obiektu wliczony w cenę noclegu REZERWACJE TYLKO TEL 662 477 832 /CENY SEZONOWE/
zobacz więcej