Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Drewniana dzwonnica kościoła św. św. Piotra i Pawła w Pilicy


Zabytkowa, drewniana dzwonnica oraz murowana zakrystia, mur kościelny i nagrobki starego cmentarza, są jedynymi pozostałościami po kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła w Pilicy. XVI-wieczna, drewniana świątynia stała do stycznia 1945 roku na wznoszącym się nad Pilicą Wzgórzu św. Piotra, gdzie przed 800 laty funkcjonowała pierwsza osada miejska, zwana Starą Pilicą. Na pagórek ten warto się wspiąć także w celu podziwiania rozległych widoków.

Historia Pilicy

Pilica jest niewielkim miastem, położonym w centrum Jury Krakowsko-Częstochowskiej, u źródeł rzeki Pilicy. Miejscowość zalicza się do najstarszych osad w tej części województwa - niegdyś leżącej na terenie Małopolski. Pierwsza wzmianka o Pilicy pochodzi z początku XIII wieku, ale według tradycji ośrodek wczesnomiejski ukształtował się tutaj już w wieku XI. Jego rozwojowi sprzyjało położenie przy ważnym szlaku z Krakowa do Kalisza i dalej, w głąb Wielkopolski. Pierwotnie Pilica rozsiadła się na Wzgórzu św. Piotra, które wznosi się nieco na wschód od centrum dzisiejszego miasta. Rozwijała się tam do XIV wieku, kiedy osadę przeniesiono w inne, bardziej dogodne miejsce.

Drewniany kościół św. św. Piotra i Pawła

To właśnie na Wzgórzu św. Piotra został zbudowany pierwszy kościół, który był siedzibą miejskiej parafii do początku XV wieku. Postawiony z drewna obiekt przetrwał do XVI stulecia, rozpadając się wreszcie ze starości. Wkrótce jednak świątynię odbudowano, również jako drewnianą. Pod koniec XVII wieku dostawiono do niej murowaną zakrystię, a w linii muru kościelnego wzniesiono dzwonnicę o konstrukcji słupowej, z latarnią na szczycie. Jeszcze w okresie międzywojennym w Pilicy uroczyście obchodzono odpust, przypadający w święto patronów starego kościółka. W styczniu 1945 roku kościół w Starej Pilicy spłonął podczas zaciętych niemiecko-radzieckich walk frontowych.

Zabytkowa dzwonnica

Dziś na Wzgórzu św. Piotra możemy zobaczyć pozostałości: starą dzwonnicę, zakrystię, XVIII-wieczne, oryginalne ogrodzenie oraz nagrobki dawnego cmentarza, który otaczał świątynię (najstarszy pomnik pochodzi z 1852 roku). Malowniczości dodają temu miejscu wiekowe drzewa. Ze Wzgórza św. Piotra roztaczają się dookolne widoki na rozległe fragmenty Jury.

Lokalizacja
Pilica
Pilica
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście
Informacje ogólne
: źródła historii, sanktuaria/miejsca kultu
Ceny i udogodnienia
: Nie dotyczy
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Pliki dźwiękowe
0831
/Media/Default\.MainStorage/Poi/jauqb2f2.yh5\0831.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
Mysłowice
Są takie miejsca gdzie wchodzisz i od razu czujesz się jak w gościnie u przyjaciół.
Katowice
Restauracja Moodro to niepowtarzalny lokal w starej maszynowni należącej do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Tradycje nasz... więcej>>
W pobliżu
Pilica
W Zarzeczu, niewielkiej miejscowości sąsiadującej z Pilicą, znajdują się ruiny kamiennego kościoła pod wezwaniem Świętych Walentego i Stanisława. Świątynię w tym miejscu wzniesiono już w XVI stuleciu jako część zabudowań szpitalnych. W XVII wieku stanął kościół murowany, w którym posługę sprawowali ojcowie z Zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna, zwani Markami. Obiekt popadł w ruinę po rozbiorach, w drugiej połowie XIX stulecia.
Pilica
W Pilicy leżącej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej do dnia dzisiejszego zachował się czytelny układ urbanistyczny, związany z lokacją miasta na prawie magdeburskim pod koniec XIV wieku. Centrum układu stanowi trapezowaty rynek, z którego narożników wybiegają najważniejsze ulice, będące w przeszłości fragmentami znaczących szlaków komunikacyjnych. Warte uwagi są ślady dawnego ratusza, studnia miejska, a nade wszystko stare pilickie kościoły.
Pilica
Kościół św. Jan Chrzciciela w Pilicy to budowla, na której dzisiejszy kształt złożyło się wiele nawarstwień historyczno-stylowych. Były one wynikiem różnych koncepcji architektonicznych. Pierwotna świątynia, w stylu gotyckim, wzniesiona została na przełomie XIV i XV w. z fundacji Pileckich. Kościół przebudowany został około stu lat później - za czasów, gdy panami tutejszych włości byli Padniewscy. Nabrał wówczas wielu cech barokowych.
Biskupice
Jednym z pilickich zabytków jest kościół oraz klasztor franciszkanów-reformatów w Pilicy Biskupicach. Klasztor założony został pod koniec pierwszej połowy XVIII w., a jego fundatorką była wdowa po królewiczu Konstantym Sobieskim, Maria z Wesslów Sobieska, właścicielka Pilicy. Podarowała ona również zakonowi XVI-wieczną kopię ikony Matki Bożej Śnieżnej. Obraz ten, znajdujący się w klasztornym kościele, otoczony jest dużym kultem.
Pilica
Pałac w Pilicy, zwany także zamkiem, to budowla złożona z czterech skrzydeł, okalających dziedziniec, i otoczona bastionowymi fortyfikacjami. Rezydencja, której początki toną w mroku dziejów i która od czasów powstania ulegała wielokrotnym przebudowom, obecnie wraz z bramami, wozownią i oficyną, znajduje się w stanie znacznie zdewastowanym. Obiekt otoczony jest parkiem z okazami drzew, których część uznano za pomniki przyrody.
zobacz więcej
Noclegi
Pilica
W budynku znajduje się cztery pokoje wyposażone w łazienki, z których każdy posiada dostęp do balkonu oraz jeden duży czteroosobowy pokój.
Pilica
OBIEKT JEST CZYNNY CAŁY ROK, - wyżywienie we własnym zakresie, - 2 pokoje z aneksem kuchennym, łazienka, wc - w zielonym pokoju są 2 łóżka dwuosobowe i 1 jednoosobowe, - w pomarańczowym pokoju jest 1 dwuosobowe łóżko, - telewizor, - kuchnia w pełni wyposażona, - możliwość rozbicia namiotu, - po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem istnieje możl...
zobacz więcej