Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Muzeum Wyobraźni T. Sętowskiego w Częstochowie


Muzeum Wyobraźni w Częstochowie to galeria autorska Tomasza Sętowskiego - popularnego malarza i rzeźbiarza, przez krytyków zaliczanego niekiedy do nurtu zwanego „realizmem magicznym”. Wystrój muzeum ma wprowadzać zwiedzającego w świat wyobraźni artysty, w której panują wizje niezwykłych postaci i przedmiotów, fantastycznych światów. Prace Sętowskiego znajdują się w wielu kolekcjach polskich i zagranicznych.

Twórczość Tomasza Sętowskiego

Tomasz Sętowski urodził się w Częstochowie w 1961 roku; ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza oraz częstochowską Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Spotkanie z malarstwem rozpoczął – jak sam pisze – w wieku 3 lat, jednak profesjonalnie zajął się sztuką w połowie lat 80. ubiegłego wieku. W 2009 roku uroczyście obchodził 25-lecie pracy twórczej. Tomasz Sętowski (swoje obrazy podpisujący Senti) tworzy obrazy, gwasze, rysunki, grafiki i rzeźby. Jego prace trafiły do wielu krajowych i zagranicznych kolekcji, były drukowane w wielkonakładowych czasopismach (np. „Fantastyka”) oraz wykorzystywane na okładkach książek znanych pisarzy (np. „Statek” Waldemara Łysiaka. Prace artysty zawarto w dwóch albumach wydawnictwa „Muza”. Twórczość Tomasza Sętowskiego określana jest czasem jako polski „realizm magiczny”. Malarz twierdzi, że „wprowadza swoich odbiorców, promotorów i kuratorów sztuki w baśniową opowieść, w której rzeczywistość miesza się z fikcją”.

Muzeum Wyobraźni

W 2000 roku otworzył Sętowski w swoim rodzinnym mieście Muzeum Wyobraźni. Tak o nim pisze: „Stworzyłem wieżę z kości słoniowej, aby uciec od codzienności; państwo w państwie, centrum świata, w którym pozostanę aż do końca swoich dni.” Muzeum podzielone jest na dwie części: dolną, z obrazami, rysunkami, formami jubilerskimi, dziwnymi rekwizytami czy instalacjami „wyjętymi z jego obrazów” oraz górną, stanowiącą atelier, gdzie artysta zgromadził – jak pisze dalej – „wszystko, co jest mu niezbędne, aby pracować z dala od codziennych trosk i problemów współczesnej cywilizacji.”

Lokalizacja
ulica Oławska 2
42-200 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście, w centrum miasta
Kontakt
: 34 366 66 28
: muzeum_wyobrazni@o2.pl
: http://www.setowski.com
Informacje ogólne
: muzea, ekspozycje/wystawy
Ceny i udogodnienia
: Wstęp wolny
Dostępność
: cały rok

Piątek: 10.00-18.00 lub po wcześniejszym ustaleniu terminu

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
0357
/Media/Default\.MainStorage/Poi/rdayq0yd.0o5\0357.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Tarnowskie Góry
Restauracja Hotel Opera to dobra kuchnia i profesjonalna obsługa. Restauracja gwarantuje produkty najwyższej jakości, pr... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie jest jednym z najmłodszych w Polsce. Tutejsze obiekty, na które składają się Dom Misyjny św. Wawrzyńca, Kaplica Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi oraz dróżki z kompleksem kaplic, powstały w ostatnim dziesięcioleciu XX w. Pobożność związana z kultem krwi Chrystusa wynika z podań o św. Longinie, rzymskim żołnierzu, który przebił włócznią bok Chrystusa, a potem nawrócił się.
Częstochowa
Cmentarz św. Rocha w Częstochowie to najstarsza w mieście nekropolia, pochodząca jeszcze z pierwszej połowy XVII w. W wieku XVIII cmentarz został powiększony. Wśród nagrobków zobaczymy tu wiele zabytkowych, pochodzących z XIX w. Znajdujący się tutaj kościół pw. św. Rocha i św. Sebastiana to budowla konsekrowana w 1680 r., stojąca na miejscu wcześniejszej kaplicy. Cmentarz z kościołem leży w zachodniej części dzielnicy miasta, zwanej Częstochówką.
Częstochowa
Bastion św. Rocha to jeden w czterech potężnych bastionów jasnogórskiej twierdzy, znajdujący się od północno-zachodniej strony sanktuarium. Mieści on najnowszą ekspozycję militariów na Jasnej Górze, w tym wyposażenie dawnego Arsenału, oraz wystawę licznych wotów. Sama budowla wzniesiona została w latach 1631-1636, podczas gruntownych prac związanych z ufortyfikowaniem klasztoru. Ekspozycję muzealną otwarto w bastionie św. Rocha w 2006 roku, po pracach renowacyjnych.
Częstochowa
Muzeum 600-lecia Jasnej Góry to jedna z kilku ekspozycji, zgromadzonych przy częstochowskim klasztorze. Muzeum, położone blisko kaplicy Cudownego Obrazu, znajduje się w pomieszczeniach dawnej drukarni, która funkcjonowała tutaj od XVII w. do czasu zlikwidowania jej przez rosyjskich zaborców w roku 1864. Ekspozycja, składająca się z różnych działów, otwarta została w 1982 r. Idea powstania muzeum stanowiła formę uczczenia okrągłego jubileuszu fundacji klasztoru.
zobacz więcej
Noclegi
Częstochowa
Zapraszamy do KARCZMY, która jest rajem dla smakoszy, odpoczynkiem i wytchnieniem dla wszystkich. Niezapomniane imprezy okolicznościowe, niepowtarzalny wystrój wnętrza i miła obsługa, sprawią, że chwile spędzone u nas na zawsze pozostaną w waszej pamięci. Lokal jest klimatyzowany. Oferujemy przytulnie urządzone pokoje gościnne z łazienkami.
zobacz więcej