Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Pawilony Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w 1909 roku w Częstochowie


W 1909 roku w Częstochowie odbyła się Wystawa Przemysłu i Rolnictwa - największa tego typu impreza na ziemiach polskich przed I wojną światową. W ciągu kilku miesięcy zaprezentowało się na niej 660 wystawców i dopisała też publiczność, której przewinęło się około połowy miliona. Pamiątką po wystawie są nieliczne pawilony ekspozycyjne, które zobaczyć można na terenie Parku im. Stanisława Staszica pod Jasną Górą.

O pawilonach wystawienniczych w Częstochowie

W drugiej połowie XIX wieku wystawy przemysłowe i rolnicze zdobyły ogromną popularność na całym świecie, stanowiąc okazję do pochwalenia się najnowszymi osiągnięciami z zakresu wszelkich dziedzin gospodarki, a nawet kultury i sztuki. Na ziemiach polskich przed I wojną światową wystawy odbywały się we wszystkich trzech zaborach, ale ich skala nie dorównywała, oczywiście, przedsięwzięciom w głównych miastach europejskich. Z inicjatywą organizacji dużej imprezy wystawienniczej w Częstochowie wystąpiono już w roku 1907. Prezesem Komitetu Wystawy był książę Stefan Lubomirski, a wśród organizatorów znaleźli się także: zasłużony częstochowski społecznik, dr Władysław Biegański, czy hrabia Karol Raczyński, właściciel dużego majątku w Złotym Potoku. Na miejsce prezentacji wystawców wybrano parki podjasnogórskie, znajdujące się po wschodniej stronie klasztoru. Wcześniej zostały one przebudowane przez wybitnego ogrodnika, Franciszka Szaniora. Na ich obszarze wzniesiono kilkadziesiąt pawilonów, które zaprojektowali architekci tej miary, co Stanisław Koszyc–Witkiewicz czy Czesław Przybylski. Wystawa cieszyła się ogromną popularnością - pokazało się na niej 660 wystawców, których ofertę od początku sierpnia do października 1909 roku podziwiało około połowy miliona widzów. Dziś kilka zachowanych pawilonów wystawienniczych możemy oglądnąć na terenie Parku im. Staszica. Najciekawiej wygląda wieża, w której mieści się obecnie Multicentrum „Zodiak”. Ta betonowa budowla (autorstwa Władysława Jabłońskiego) powstała dla Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie, potężnego przedsiębiorstwa włókienniczego. W okresie międzywojennym ks. Bonawentura Metler wystarał się o urządzenie w tej wieży obserwatorium astronomicznego z własnoręcznie wykonanym teleskopem. Fakt ten upamiętniono odpowiednią tablicą. Interesujący jest również gmach Pawilonu Wystaw Czasowych Muzeum Częstochowskiego, a pierwotnie Muzeum Higienicznego. Podczas wystawy pokazywano w nim możliwości wodolecznictwa oraz ostrzegano przed skutkami alkoholizmu. Muzeum Częstochowskie jest także gospodarzem ówczesnego budynku wystawowego Muzeum Przemysłu Ludowego. Obydwa obiekty są projektu Konstantego Jakimowicza. Niedawno świetność odzyskała Zagroda Włościańska, której autorami byli Zdzisław Kalinowski i Czesław Przybylski.

Lokalizacja
ulica 7 Kamienic
42-226 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście
Kontakt
: 511 278 844
: grzesczwa@yahoo.com
: http://www.wystawa1909.pl
Informacje ogólne
: ekspozycje/wystawy
Ceny i udogodnienia
: wstęp wolny/ lub do uzgodnienia w zależności od wystawy
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
1526
/Media/Default\.MainStorage/Poi/lfpevrzy.p2w\1526.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Tarnowskie Góry
Restauracja Hotel Opera to dobra kuchnia i profesjonalna obsługa. Restauracja gwarantuje produkty najwyższej jakości, pr... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Park im. Stanisława Staszica w Częstochowie jest jednym z dwóch Parków Podjasnogórskich, które rozciągają się na wschód od klasztoru na Jasnej Górze. Ich granice zostały wytyczone w pierwszej połowie XIX wieku. Obecnie Park Staszica liczy ponad 5 ha powierzchni, a w jego drzewostanie znajdziemy wiele okazów pomnikowych. Ozdobą parku są liczne pomniki i budowle powstałe z okazji Wystawy Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie, w 1909 roku.
Częstochowa
Muzeum Górnictwa Rud w Częstochowie jest jedynym w Polsce miejscem, w którym można zapoznać się z tradycyjnymi metodami wydobycia rudy żelaza, w naturalnych warunkach. Znajduje się ono w podziemnych korytarzach, wydrążonych w częstochowskim Parku im. Stanisława Staszica. Oprócz wyrobisk kopalnianych zobaczymy tutaj liczne specjalistyczne maszyny i urządzenia. Otwarcie ekspozycji miało miejsce w 2008 roku. Skansen jest częścią Muzeum Częstochowskiego.
Częstochowa
W Skarbcu Jasnogórskim w Częstochowie przechowuje się wota błagalne i dziękczynne, które złożyli w darze Matce Bożej pielgrzymi przybywający tutaj od późnego średniowiecza aż po czasy nam współczesne. Wśród wotów znajdują się zarówno cenne dzieła sztuki – dary królewskie czy papieskie - jak i skromne przedmioty, posiadające wyłącznie wartość emocjonalną. Najstarsze zabytki pochodzą z XIV wieku.
Częstochowa
Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze jest najliczniej odwiedzanym polskim sanktuarium maryjnym i jednym z najważniejszych na świecie. W zespole klasztornym ojców paulinów czci się będący bizantyńską ikoną, cudowny wizerunek Marii z Dzieciątkiem, który do Częstochowy został przywieziony w XV wieku. Obecne zabudowania zespołu klasztornego pochodzą głównie z XVII stulecia i reprezentują styl barokowy.
Częstochowa
Zdzisław Beksiński należy do najbardziej znanych polskich artystów drugiej połowy XX wieku. Jego prace plastyczne znajdują się w wielu galeriach i muzeach na całym świecie. Jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć kilkadziesiąt dzieł artysty jest Częstochowa, a dokładnie Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki. Prezentowane tam prace pochodzą z kolekcji przyjaciół malarza – Anny i Piotra Dmochowskich.
zobacz więcej