SZCZEGÓŁY ATRAKCJI TURYSTYCZNEJ
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Muzeum Wyobraźni T. Sętowskiego w Częstochowie


Muzeum Wyobraźni w Częstochowie to galeria autorska Tomasza Sętowskiego - popularnego malarza i rzeźbiarza, przez krytyków zaliczanego niekiedy do nurtu zwanego „realizmem magicznym”. Wystrój muzeum ma wprowadzać zwiedzającego w świat wyobraźni artysty, w której panują wizje niezwykłych postaci i przedmiotów, fantastycznych światów. Prace Sętowskiego znajdują się w wielu kolekcjach polskich i zagranicznych.

Twórczość Tomasza Sętowskiego

Tomasz Sętowski urodził się w Częstochowie w 1961 roku; ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza oraz częstochowską Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Spotkanie z malarstwem rozpoczął – jak sam pisze – w wieku 3 lat, jednak profesjonalnie zajął się sztuką w połowie lat 80. ubiegłego wieku. W 2009 roku uroczyście obchodził 25-lecie pracy twórczej. Tomasz Sętowski (swoje obrazy podpisujący Senti) tworzy obrazy, gwasze, rysunki, grafiki i rzeźby. Jego prace trafiły do wielu krajowych i zagranicznych kolekcji, były drukowane w wielkonakładowych czasopismach (np. „Fantastyka”) oraz wykorzystywane na okładkach książek znanych pisarzy (np. „Statek” Waldemara Łysiaka. Prace artysty zawarto w dwóch albumach wydawnictwa „Muza”. Twórczość Tomasza Sętowskiego określana jest czasem jako polski „realizm magiczny”. Malarz twierdzi, że „wprowadza swoich odbiorców, promotorów i kuratorów sztuki w baśniową opowieść, w której rzeczywistość miesza się z fikcją”.

Muzeum Wyobraźni

W 2000 roku otworzył Sętowski w swoim rodzinnym mieście Muzeum Wyobraźni. Tak o nim pisze: „Stworzyłem wieżę z kości słoniowej, aby uciec od codzienności; państwo w państwie, centrum świata, w którym pozostanę aż do końca swoich dni.” Muzeum podzielone jest na dwie części: dolną, z obrazami, rysunkami, formami jubilerskimi, dziwnymi rekwizytami czy instalacjami „wyjętymi z jego obrazów” oraz górną, stanowiącą atelier, gdzie artysta zgromadził – jak pisze dalej – „wszystko, co jest mu niezbędne, aby pracować z dala od codziennych trosk i problemów współczesnej cywilizacji.”

Lokalizacja
ulica Oławska 2
42-200 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście, w centrum miasta
Kontakt
: 34 366 66 28
: muzeum_wyobrazni@o2.pl
: http://www.setowski.com
Informacje ogólne
: muzea, ekspozycje/wystawy
Ceny i udogodnienia
: Wstęp wolny
Dostępność
: cały rok

Piątek: 10.00-18.00 lub po wcześniejszym ustaleniu terminu

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
0357
/Media/Default\.MainStorage/Poi/rdayq0yd.0o5\0357.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Tarnowskie Góry
Restauracja Hotel Opera to dobra kuchnia i profesjonalna obsługa. Restauracja gwarantuje produkty najwyższej jakości, pr... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie jest jednym z najmłodszych w Polsce. Tutejsze obiekty, na które składają się Dom Misyjny św. Wawrzyńca, Kaplica Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi oraz dróżki z kompleksem kaplic, powstały w ostatnim dziesięcioleciu XX w. Pobożność związana z kultem krwi Chrystusa wynika z podań o św. Longinie, rzymskim żołnierzu, który przebił włócznią bok Chrystusa, a potem nawrócił się.
Częstochowa
Cmentarz św. Rocha w Częstochowie to najstarsza w mieście nekropolia, pochodząca jeszcze z pierwszej połowy XVII w. W wieku XVIII cmentarz został powiększony. Wśród nagrobków zobaczymy tu wiele zabytkowych, pochodzących z XIX w. Znajdujący się tutaj kościół pw. św. Rocha i św. Sebastiana to budowla konsekrowana w 1680 r., stojąca na miejscu wcześniejszej kaplicy. Cmentarz z kościołem leży w zachodniej części dzielnicy miasta, zwanej Częstochówką.
Częstochowa
Bastion św. Rocha to jeden w czterech potężnych bastionów jasnogórskiej twierdzy, znajdujący się od północno-zachodniej strony sanktuarium. Mieści on najnowszą ekspozycję militariów na Jasnej Górze, w tym wyposażenie dawnego Arsenału, oraz wystawę licznych wotów. Sama budowla wzniesiona została w latach 1631-1636, podczas gruntownych prac związanych z ufortyfikowaniem klasztoru. Ekspozycję muzealną otwarto w bastionie św. Rocha w 2006 roku, po pracach renowacyjnych.
Częstochowa
Muzeum 600-lecia Jasnej Góry to jedna z kilku ekspozycji, zgromadzonych przy częstochowskim klasztorze. Muzeum, położone blisko kaplicy Cudownego Obrazu, znajduje się w pomieszczeniach dawnej drukarni, która funkcjonowała tutaj od XVII w. do czasu zlikwidowania jej przez rosyjskich zaborców w roku 1864. Ekspozycja, składająca się z różnych działów, otwarta została w 1982 r. Idea powstania muzeum stanowiła formę uczczenia okrągłego jubileuszu fundacji klasztoru.
zobacz więcej
Noclegi
Częstochowa
Zapraszamy do KARCZMY, która jest rajem dla smakoszy, odpoczynkiem i wytchnieniem dla wszystkich. Niezapomniane imprezy okolicznościowe, niepowtarzalny wystrój wnętrza i miła obsługa, sprawią, że chwile spędzone u nas na zawsze pozostaną w waszej pamięci. Lokal jest klimatyzowany. Oferujemy przytulnie urządzone pokoje gościnne z łazienkami.
zobacz więcej