SZCZEGÓŁY ATRAKCJI TURYSTYCZNEJ
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Sanktuarium Matki Boskiej Smardzowickiej w Smardzowicach


Neogotycki kościół parafialny zbudowany w 1918r. w Smardzowicach. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzący ze starego XVI - wiecznego drewnianego kościoła, który w 1938r. przeniesiono do Mostku w gminie Gołcza. Obraz namalowany na deskach z ok. XV wieku przysłonięty sukienką srebrną z 1683 r. został podarowany do kościoła w okresie 1635-9 przez żonę Jana Bąka, administratora zamku ojcowskiego. Od razu zasłynął z łask i cudów, których około 60 szczegółowo odnotowano w prafialnych kronikach. W dniu 27.08.1972 r. cudowny wizerunek Matki Bożej został ukoronowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Po kradzieży koron w 1984 r. ponownej koronacji dokonano 12.10.1986 r.

Lokalizacja
ulica Samardzowice 1
32-077 Smardzowice
Skała
małopolska, Jura Krakowsko-Częstochowska
na wsi
Kontakt
: +48 12 3892050
: +48 506131225
: www.parafiasmardzowice.pl
Informacje ogólne
: kościoły, sanktuaria/miejsca kultu
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
Mysłowice
Są takie miejsca gdzie wchodzisz i od razu czujesz się jak w gościnie u przyjaciół.
Katowice
Restauracja Moodro to niepowtarzalny lokal w starej maszynowni należącej do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Tradycje nasz... więcej>>
W pobliżu
Ojców
U podnóża romantycznej góry zamkowej, oraz wzdłuż całej Doliny Prądnika w XIX wieku powstało modne uzdrowisko goszczące wiele znakomitości. Warto zatrzymać się tu na dłużej, aby móc dokładnie przedeptać wszystkie udostępnione turystom ścieżki i zwiedzić inne atrakcje turystyczne, między innymi tutejsze jaskinie. My z kolei udajemy się w kierunku południowym do Prądnika Korzkiewskiego i zamku w Korzkwi.
Ojców
Kaplica "Na Wodzie" p.w. św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika), znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobiono na obiekt sakralny w 1901 r.
Korzkiew
Pierwsze dokumenty z 1352 roku mówią o górze Korzkiew, na której znajdował się zamek wzniesiony tu przez ród herbu Syrokomla. W XV wieku był on własnością mieszczanina Piotra Krupka, następnie znalazł się w rękach rodziny Ługowskich.
Ojców
Osada młynarska Boroniówka składająca sie z zabytkowego młyna i tartaku wodnego do dzis działającego otwarta jest dla zwiedzających od maja tego roku. Boroniówkę nie tylko się zwiedza można również uczestniczyć w mieleniu i pytlowaniu maki oraz cięciu drewna , zapraszamy również do naszej kawiarenki na kawę , herbatę i własne wypieki.
zobacz więcej
Noclegi
Ojców
Obiekt położony jest: w cichej i spokojnej okolicy, w centrum miejscowości, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego,1,5 km od ścisłego centrum Ojcowa.
zobacz więcej